کاشت ابرو یکی از دشوارترین و ظریف‌ترین عمل‌های زیبایی است که اگر توسط متخصص مجرب انجام شود، نتیجه‌ای طبیعی و چشمگیر را به دست می‌دهد. تکنیک‌های بسیاری برای عمل کاشت ابرو وجود دارد، اما مهم‌ترین نکته برای کاشت ابروی خوب این است که نقاط دریافت کننده‌ی موی طبیعی پیوندی به دقت و به گونه‌ای آماده شود که با جهت و زاویه‌ی رشد موهای طبیعی هم‌خوانی داشته باشد. همچنین متخصص باید ابروها را با بهره‌گیری از ذوق و ظرافت هنری خود به گونه‌ای طراحی کند که ابروهای طبیعی نهایی با بقیه اجزاء صورت تناسب داشته باشد.

دلیل ریزش موی ابرو چیست؟
دلایل متعددی برای ریزش ابرو وجود دارد که از شایع‌ترین آنها می‌توان به علل هورمونی مختلف، کندن غیرضروری موی ابروها و سوء تغذیه اشاره کرد. به علاوه سانحه و زخم شدن ابرو نیز باعث ریزش ابرو می‌شود. از این گذشته ابروها نیز مانند هر عضو دیگری از بدن به مرور زمان و در اثر فرایند ناگزیر پیری، تحلیل می‌روند. موی ابرو به دلایل مادرزادی، ابتلا به بیماری‌های مختلف، اختلال کندن وسواسی جبری موها (تریکوتیلومانیا)، تماس با مواد شیمیایی، سوختگی با برق یا عامل‌های دیگر، پرتودرمانی یا شیمی درمانی می‌ریزد و کم‌پشت می‌شود.

جراحی ترمیم یا کاشت ابرو چیست؟
کاشت واحد فولیکولی پرکاربردترین روش جراحی ترمیم و کاشت ابرو است که در آن فولیکول‌ها از ناحیه اهدا کننده پشت سر بیمار جدا می‌شود، دلیل انتخاب این ناحیه این است که موهای پشت سر ماندگاری بیشتری دارند. سپس متخصص ناحیه اهدا کننده را به گونه‌ای بخیه می‌زند که جای زخم مشخصی باقی نماند. پس از آن متخصص فولیکول‌های اهدایی را در ناحیه‌های کم‌پشت می‌کارد. موهای طبیعی کاشته شده در ابرو تا پایان عمر به روال عادی رشد می‌کند و به همین دلیل لازم است که هر یک ماه یک بار پیرایش شود. متخصص هر بار فقط یک تار مو و گاهی دو تار مو را در نقاط تعیین شده قرار می‌دهد، این روش کاشت دقیقاً مطابق با شیوه رویش طبیعی موهای ابرو است. متخصص هر فولیکول را به دقت در برش‌های ایجاد شده در ابرو می‌کارد. عمل کاشت ابرو عملی بسیار دقیق و ظریف است و موها باید در برش‌هایبسیار ظریفی به اندازه نیم میلی‌متر به گونه‌ای قرار داده شود که جهت و زاویه آنها کاملاً شبیه ابروی طبیعی باشد. در عمل کاشت ابرو، با توجه به میزان موهای موجود و اندازه و پرپشتی دلخواه بیمار، ۵۰ تا ۳۲۵ فولیکول در هر ابرو کاشته می‌شود. عمل کاشت ابرو معمولاً با مصرف آرام‌بخش خوراکی ملایم انجام می‌شود. این عمل دو ساعته و دوران بهبود پس از آن بدون درد است. ابروهای جدید به مدت دو هفته پس از جراحی بسیار حساس است و موهای کاشته شده پس از این مدت می‌ریزد. البته موهای پس از مدت کوتاهی دوباره درمی‌آید. متخصص مجرب کاشت ابرو، هر ابرو را مطابق با نوع صورت، اجزاء صورت و نتایج دلخواه بیمار طراحی می‌کند. همچنین بیمار با راهنمایی متخصص درباره بهترین شکل قوس ابرو، پرپشتی مناسب، فاصله بین ابروها و بلندی ابرو تصمیم می‌گیرد.

روش مورد استفاده در کاشت و ترمیم ابرو و مزایای آن
مراحل کاشت ابرو به روش FIT و FUE
ابرو صرفاً یک جزء عادی از چهره نیست. تقارن ابروها برای زیبایی و جوانی چهره لازم است. غالباً تا زمان ریزش ابروها و از بین رفتن شکل طبیعی‌شان متوجه اهمیت آنها در چهره نمی‌شویم. مناسب‌ترین روش برای برای جبران ریزش ابرو، کاشت ابروی طبیعی به روش FIT و FUE است. ابتدا متخصص شکل دلخواه ابرو را با مداد روی ابرو می‌کشد، سپس محل و شکل کاشت ابروها را مشخص می‌کند. در مرحله بعد متخصص فولیکول‌ها را یک به یک از پشت گردن جدا می‌کند و در انتها آنها را تک به تک با سوزنی به قطر ۰٫۶ میکرون در نقاط مشخص شده قرار می‌دهد.

کاشت مو به روش FUE  با نئوگرافت
استخراج واحد فولیکولی (FUE) خودکار با نئوگرافت (NeoGraft) بهترین روش برای کاشت مو است که ساده‌ترین و راحت‌ترین راه را برای داشتن ابروهایی پرپشت ارائه می‌دهد. روند التیام در کاشت مو به روش FUE سریع‌تر است و برخلاف روش‌های قدیم کاشت باریکه مو، جای زخم و بخیه باقی نمی‌گذارد. کاشت ابرو به روش FUE یک عمل سرپایی سه تا چهار ساعته است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. متخصص تمام مراحل عمل را در جلسه مشاوره به بیمار توضیح می‌دهد. ابتدا طرح کلی ابرو پس از عمل با حفظ موقعیت عادی ابرو، تقارن و تغییرجهت کشیده می‌شود تا بیمار درباره آن نظر بدهد. دقت رمز موفقیت کاشت ابرو است. گرفت فولیکول باید در نهایت دقت جدا شود و با زاویه و جهت مناسب در ناحیه ظریف ابرو کاشته شود. متخصصین ما با بذل توجهی هوشمندانه و دقیق، حدوداً ۲۵۰ ـ ۱۵۰ گرفت را در نهایت ظرافت در هر ابرو قرار می‌دهند، تا کمان زیبای ابرو خلق شود.

مزایای کاشت ابرو‏ با استفاده از روش FIT
بازسازی سریع زخم های ناشی از برداشت فولیکول مو به دلیل نبود بخیه
در طی چندین جلسه می‎توان تعداد زیادی از گرافت‌ها را از موی سر برداشت. این امر به معنای کاشت تارهای ابرو‏ی بیشتری است.
امکان برداشت مو‏ از سایر نواحی بدن از جمله پا، دست و سینه
کوتاه بودن زمان عمل، عمل کاشت ابرو(ها) یک تا ساعت طول می‌کشد. مدت زمان عمل به عامل‌هایی چون تعداد فولیکول‌هایی که باید در هر ابرو کاشته شود، بزرگی ناحیه کاشت مو، تکنیک عمل کاشت و پرپشتی مورد نظر ابروها بستگی دارد.
شرایط متقاضی ایده‌آل
افرادی که قصد کاشت ابرو دارند، باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

سن بالای ۱۸ سال
عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن یا عفونت
عدم ابتلا به مشکلات یا بیماری‌های پوستی
ریزش نصف موی ابروها
به هم خوردن شکل ابروها در اثر آسیب‌دیدگی، سوختگی یا تصادف
داشتن ناحیه اهدا کننده پرپشت با موهایی محکم و قوی
مشخص بودن فرایند عمل یکی از بهترین جنبه‌های کاشت مو است. با توجه به بزرگی ناحیه‌ای که باید پوشش داده شود، این که بیمار می‌خواهد روی جای زخم کوچکی را بپوشاند یا این که کل ابروها را پرپشت کند، بین ۳۵۰ ـ ۵۰ پیاز مو در هر ابرو کاشته می‌شود، هر یک از این پیازهای مو حاوی ۱، ۲، ۳ یا ۴ ریشه مو است.

مراقبت‌ها و نکات قابل توجه بعد از کاشت ابرو
بیماران معمولاً پس از عمل کاشت ابرو دچار ناراحتی نمی‌شوند یا درد بسیار مختصری را تجربه می‌کنند. بیمار بلافاصله مرخص می‌شود و اگر آرام بخش مصرف نکرده باشد، می‌تواند رانندگی بکند. اکثر بیماران هنگام عمل و پس از آن کاملاً راحت هستند و بسیاری روز بعد در محل کار حاضر می‌شوند. بیمار فردای روز عمل باید ناحیه کاشته شده را با ملایمت بشوید تا رویه‌های زخم خشک شده از پوست جدا شود. صورت باید فردای روز عمل حداقل سه بار و پس از آن روزی دو بار به مدت یک هفته زیر دوش شسته شود. بیمار باید پس از دوش گرفتن، پماد آنتی بیوتیک به ابرو بزند تا رویه‌های زخم نرم شود و بتواند آنها را راحت‌تر در نوبت شستشوی بعدی جدا کند. کبودی یکی از عوارض شایع پس از جراحی است که پس از حدود یک هفته برطرف می‌شود. پوسته‌های زخم‎های کوچک نیز پس از ده روز می‌ریزد. پس از این مدت دیگر هیچ نشانه‌ای از انجام شدن عمل کاشت وجود ندارد، چون فولیکول‌های کاشته شده، به مدت سه تا چهار ماه وارد فاز استراحت می‌شود، این مرحله معمولاً باعث نگرانی بیمار می‌شود، چون ابرو شبیه به قبل از جراحی است. اما پس از اندکی شکیبایی، ابرو زمانی که انتظار آن نمی‌رود، دوباره رشد خواهد کرد و قوس دل‌فریب آن زیبای چهره را دوچندان خواهد کرد. موهای کاشته شده به سرعت رشد می‌کند و چون این موهای جدید با همان سرعت موهای سر رشد می‌کند، باید مرتب پیرایش شود. مراقبت و پیرایش منظم برای داشتن ابروهای زیبا ضروری است. موهای کاشته شده را می‌توان صاف کرد، با وکس یا موچین و بند جدا کرد، رنگ کرد و یا کوتاه نمود. رشد موهای ابرو به مرور زمان آهسته می‌شود و موهای کاشته شده به تدریج تحت تاثیر ناحیه پذیرنده، دارای همان ویژگی‌های معمول موهای اصلی ابرو می‌شود. متقاضیان کاشت ابرو باید بدانند که شاید لازم باشد دو یا چند عمل برای رسیدن به ابروهای دلخواه انجام شود؛ در این حالت بهتر است حداقل ۸ ماه بین جراحی‌ها فاصله باشد تا نتیجه کامل جراحی قبلی مشخص شود.

عوارض کاشت ابرو
پس از جراحی کاشت ابرو نیز مانند هر عمل زیبایی دیگری، احتمال بروز عوارض وجود دارد:

دور ابرو تا چند روز پس از عمل اندکی قرمز است.
در اثر کاشت فولیکول‌ها نقاط سفید کوچکی ایجاد می‌شود که ظرف چند روز از بین می‌رود.
لخته شدن خون
ورم موقت ناحیه ابرو
نکته‌های مهم
برای این که ابروها پس از عمل شکل طبیعی داشته باشد، فولیکول‌های مو باید یک به یک کاشته شود. همچنین فولیکول‌ها باید با زاویه مناسب و دقیق کاشته شود تا شکل ابروها طبیعی باشد. بهترین زاویه برای کاشت موهای ابرو، ۳۰ ـ ۲۵ درجه است. اگر زاویه بیشتر از ۳۰ درجه باشد، موهای ابرو صاف و عمودی می‌ایستد. به علاوه همان طور که گفته شد، کاشت ابرو طبیعی عمل ظریفی است که فقط باید توسط متخصصین مجرب انجام شود.

سوالات رایج در مورد کاشت ابرو
آیا نتایج کاشت ابرو دائمی است؟
کاشت ابرو روشی دائمی و طبیعی برای داشتن ابروهایی پرپشت و خوش‌فرم است.

چه مدت پس از عمل نتایج کاشت ابرو مشخص می‌شود؟
زمان مشاهده نتایج برای تمام بیماران یکسان نیست، فرایند کلی سه ماه تا یک سال طول می‌کشد. بیمار حدوداً ۱۵ روز پس از عمل کاشت برای دستکاری‌های جزئی به کلینیک مراجعه می‌کند. ابرو ظرف تقریباً یک سال کاملاً پر می‌شود و شکل می‌گیرد. کاشت ابرو بسیار دشوارتر از کاشت مو است، البته اگر این عمل ظریف توسط متخصصی ماهر و هنرمند انجام شود، احتمال نارضایتی از نتیجه عمل کاهش می‌یابد. مطمئن شوید که عمل در بیمارستان یا کلینیک معتبر انجام می‌شود.

ابرو پس از عمل کاشت به چه شکل درمی‌آید و عوارض این عمل چیست؟
دور ابرو و ناحیه اهدا کننده پشت سر پس از عمل کاشت موقتاً قرمز می‌شود، البته این سرخی پس از چند روز برطرف می‌شود. در اثر فرایند باز شدن مجراها، نقطه‌های خون لخته شده روی ابروها مشاهده می‌شود که خود به خود پس از پوسته‌ریزی از بین می‌رود.

هزینه کاشت ابرو چقدر است؟
هزینه کاشت ابرو با توجه به عامل‌های زیر تعیین می‌شود:

انجام شدن عمل کاشت بر روی یک یا هر دو ابرو
شدت کم‌پشت شدن ابروها
ازآنجایی که عامل‌های فوق برای تمام بیماران یکسان نیست، هزینه کاشت ابرو طبیعی در جلسه مشاوره برآورد می‌شود.

آیا تمام افراد دارای ابروهای کم پشت برای کاشت ابرو مناسب میباشند؟


پس از ریختن ابروها  یا تجربه‌ی باریک شدن ابروها، تعیین کاری که می‌توانید برای بازیابی ابروهای خود بکنید، می‌تواند دشوار باشد. در حالی که استفاده از مداد ابرو برای پر کردن ابروها یا تاتوهای صورت برای ایجاد شکل ابروها، گزینه‌های ممکن هستند، اما کاشت مو  نیز می‌تواند برای جایگزین کردن ابروهای از دست رفته انجام شود.

درباره‌ی بازیابی ابرو
در اصل، بازیابی ابرو دقیقاً مانند فرایند پیوند سنتی مو عمل می‌کند. فولیکول‌های دهنده‌ی مو از پوست سر گرفته شده و سپس در طول ناحیه‌ی ابرو جایگذاری می‌شوند، یا برای آنکه کل ناحیه‌ی ابرو را پر کنند یا به موهای باقیمانده‌ی ابرو حجم اضافه کنند.

پس از بازیابی ابرو و به منظور حفظ طول صحیح آن، بیماران باید به طور منظم ابروها را مرتب کنند، اما ظاهر کلی ابروهای آنها از نظر حجم و زاویه‌ی موها، کاملاً طبیعی می‌باشد.

کاندیداهای اصلی برای بازیابی ابرو
کاندیدای خوب برای بازیابی ابرو، فردی است که موهای ابروی خود را از دست داده باشد یا باریک شدن ابرو را تجربه کرده باشد. این فرد باید دارای سلامت کلی بوده و دارای مقدار کافی موهای قابل دوام در پشت سر خود باشد تا بتوان فولیکول‌های دهنده را برداشت. این فرایند بیشتر برای افرادی ایده‌آل است که از انواع فقدان موی زیر رنج می‌برند:

ضعف، فقدان یا باریک شدن ژنتیکی ابروها
از دست رفتن موهای ابرو به دلیل برداشتن زیاد آنها
از دست رفتن ابرو به دلیل بروز آسیب
کسانی که موهای ابروی خود را به دلیل آلوپسی آریاتا، آلوپسی فیبروز پیشانی یا مسائل پزشکی از دست داده اند، کاندیدای ایده‌آل برای این فرایند نیستند. مهم است که علت و کاندیداتوری کلی، پیش از انجام فرایند درمان، به دقت ارزیابی شوند.

مسائلی که باید پیش از جراحی بهبود ابرو بدانید

معمولاً چه چیزی باعث از دست رفتن موی ابرو می‌شود؟
فاکتورهای متعددی می‌توانند باعث کچلی یا باریک شدن ابرو شوند، که برخی از آنها شامل برداشتن بیش از حد موهای ابرو، تصادفات فیزیکی یا شیمیایی و شرایط خاص ریختن مو می‌باشند.

کاشت ابرو به روش های FIT و FUT
متدهای پیوند ابرو به نام‌های پیوند موی نواری (FUT) و استخراج واحد فولیکول (FUE)  می‌باشند که اساساً از موی دهنده‌ی گرفته شده از پوست سر بیمار استفاده می‌کنند. با این حال، موی ابرو می‌تواند از هر نقطه‌ی دیگری از بدن برداشت شود. این فرایند ظریف با ایجاد برش‌های میکروسکوپیک انجام می‌شود که قلاب‌های دقیقی را برای پیوندهای ابروی بسیار نازک فراهم می‌کنند. موهای ابروی پیوند زده شده به همان میزان موی سر بیمار رشد می‌کنند. موهای پیوند زده شده‌ی ابرو، در مقایسه با موهای معمولی ابرو باید بیشتر مرتب شوند تا ظاهر طبیعی خود را حفظ کنند. بیماران به تقریباً ۳۰۰ پیوند واحد فولیکولی تکی و دو تایی نیاز دارند تا ابروی آنها به چگالی معقول دست یابد. این تعداد بسته به اینکه بازیابی جزئی یا کامل انجام می‌شود، متغیر است. ترکیب چهره‌ی افراد و پیش‌زمینه‌های قومی نیز می‌توانند بر تعداد پیوندهای مورد نیاز اثر بگذارند. پیوندهای ابرو معمولاً تنها با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد، و پس از فرایند درد یا ناراحتی بسیار کمی احساس می‌شود. عوارض محتمل آن شامل قرمزی، تورم و پوسته پوسته شدن هستند که در نخستین روزهای پس از انجام فرایند مشاهده می‌شوند. نگهداری صحیح از ناحیه‌ی تحت پیوند مانند شستشوی مکرر می‌تواند به تسکین این علائم مینور و تسریع بهبودی کمک کند. شخصی که پیوند موی ابرو را دریافت کرده است، رشد موی جدید را در مدتی حدود سه تا شش ماه بعد تجربه می‌کند. نتایج کامل می‌توانند ۶ تا ۸ ماه بعد از فرایند پیوند مشاهده شوند.

سوالات متداول
قالب ابرو چگونه برای این فرایند تعیین می‌شود؟

بیشتر بیماران عکسی از یک سلبریتی را به همراه می‌آورند که می‌خواهند ابرویی شبیه به او داشته باشند یا عکسی از خود را نشان می‌دهند از زمانی که جوان‌تر بوده اند. با این حال، با در نظر گرفتن تمام اینها، جراح مطمئن می‌شود که ابرویی که برای شما طراحی کرده است، مناسب چهره‌تان می‌باشد. در روز جراحی، قالب ابرو بر روی صورت بیمار کشیده می‌شود و او می‌گوید که آن را دوست دارد یا خیر.

چه خطراتی در فرایند کاشت ابرو وجود دارند؟
این فرایند دارای کمترین حد ریسک است، اما نمونه‌های نادری هستند که در آنها موهای پیوند زده شده، در جهت متفاوتی که دلخواه نیست، رشد کرده اند. اگر این اتفاق بیفتد، مو را واقعاً می‌توان آموزش داد تا در جهت بقیه‌ی موها رشد نماید. با این حال، در بدترین حالت، می‌توان مو را برداشت. ورم نیز بسیار محتمل است، اما پس از گذشت چند روز حل می‌شود.

نتایج حاصل از پیوند موی ابرو چقدر باقی می‌مانند؟
موهایی که در نهایت رشد می‌کنند، دائمی هستند. این موها مانند موهای هر جای دیگر شما می‌باشند. با این حال، این موها خیلی بلند نمی‌شوند چرا که ویژگی‌های موهای اطراف ابرو را دریافت می‌کنند. ممکن است همچنان به آراستن این موها برای حفظ طول و شکل صحیح آنها، نیاز داشته باشید.