کاشت مو ( پیوند مو ) جدیدترین گرایش نه تنها در میان کسانی است که بی‌موقع موهایشان را از دست داده‌اند، بلکه حتی برای کسانی که می‌خواهند خط رویش مویشان را تغییر دهند یا موهای بلند و زیبایی داشته‌باشند نیز جذابیت دارد. اما آیا پیوند مو واقعا ایمن و موفق است؟ آیا این یک فرآیند ماندگار است یا به تغییرات ناخواسته در بافت بدن منجر می‌شود؟

 

مراحل کاشت مو ( پیوند مو )
این یک فرآیند جراحی است که شامل برداشتن فولیکول مو از هر ناحیه‌ای در بدن مثل صورت و پاها و کاشتن آن در قسمت بدون مو است. این فرآیند برای پیوند ابرو و مژه نیز استفاده می‌شود. جدیدترین تکنیک‌های پیوند مو دائمی است و طی آن خوشه‌های فولیکول مو برداشته می‌شود. این فرآیند پیوند موی فولیکولی (FUT) نامیده می‌شود که به دو روش قابل انجام است، برداشت نواری و برداشت واحد فولیکلی (FUE).

در برداشت نواری، نوارهای پوست که مو در آن رشد خوبی دارد در ناحیه‌های در حال کچلی کاشته می‌شود و در روش برداشت واحد فولیکولی خوشه‌های مو با ریشه‌هایشان به‌طور دستی برداشته می‌شود و در جای بدون مو کاشته می‌شود.

برداشت نواری روشی است که امروزه بیشتر پزشکان آن را به کار می‌گیرند. این روش یک خط باریک در محل برداشت به جا می‌گذارد که در عرض ۲ هفته بهبود می‌یابد.

می‌توان روش FUE را در یک یا چند جلسه انجام داد. این روش به‌طور دستی انجام می‌شود و فرآیندی زمان‌بر است، اما نتایجی کاملا طبیعی به‌دست می‌دهد و هیچ اثری به جا نمی‌گذارد. با این حال روشی مقرون به صرفه نیست و هم برای پزشک، هم برای بیمار زمان‌بر است. اما استفاده از روبات‌ها زمان انجام فرآیند را کاهش داده و آن را بسیار ساده کرده‌است.

 

در ادامه مراحل کاشت مو ( پیوند مو ) آمده‌است:
۱. آمادگی برای کاشت مو
در مرحله‌ی اول جراحی کاشت مو ، فولیکول‌های مو از پشت سر گرفته می‌شود و در نواحی در حال کچلی قرار داده می‌شود.

۲. ناحیه‌ی برداشت مو تراشیده می‌شود
قبل از شروع جراحی موی ناحیه‌ی برداشت، تراشیده می‌شود.

۳. ناحیه‌ی برداشت برای جراحی آماده می‌شود
وقتی موی ناحیه‌ی برداشت تراشیده شد، آن ناحیه به‌طور موضعی بی‌حس می‌شود.

۴. بافت از ناحیه‌ی برداشت برداشته می‌شود و ناحیه‌ی برداشت بخیه زده می‌شود.
بافت ناحیه‌ی برداشت که دارای موهای مقاوم در برابر ریزش است با جراحی برداشته می‌شود و محل برداشت بخیه زده می‌شود.

 

۵. شانه کردن مو روی بخیه‌ی ناحیه‌ی برداشت
بخیه‌های ناحیه‌ی برداشت با موهای بیمار که روی آن شانه شده‌است پنهان می‌شود. این بخیه‌ها تقریبا ۱۰ روز پس از پیوند مو کشیده می‌شود.

۶. بافت برداشته‌شده تراشیده می‌شود تا به گرافت‌های فولیکولی برسد
سپس تکنسین‌های جراحی با استفاده از میکروسکوپ بافت برداشته‌شده را نگاه می‌کنند تا کالبدشکافی کنند و واحدهای فولیکولی گرافت‌های مو را آماده کنند.

۷. منظقه کچل که دریافت‌کننده‌ی مو است آماده می‌شود
وقتی که بیمار بی‌حسی موضعی می‌گیرد، ناحیه‌ی کچل دریافت‌کننده برای فرآیند جراحی آماده می‌شود. در ناحیه‌ی دریافت مو نیازی به تراشیدن یا برداشتن مو نیست.

۸. در نواحی کچل برش‌هایی ایجاد می‌شود
گرافت‌های واحد فولیکولی در برش‌های ریزی که با الگوی نامنظم در ناحیه‌ی دریافت‌کننده ایجاد شده‌است قرار می‌گیرد.

۹. گرافت‌ها بر اساس تراکم‌شان قرار داده می‌شوند
کوچک‌ترین گرافت‌ها (یک و دو) در جلوی خط رویش مو قرار داده می‌شود و سه و چهار (متراکم‌تر از یک و دو) در پشت قرار می‌گیرد.

 

۱۰. بلافاصله پس از عمل جراحی پیوند مو
بعد از جراحی پیوند مو، برش‌های ریز با موی کوتاه در ناحیه‌ی عمل‌شده مشهود خواهدبود.

۱۱. پایان جراحی پیوند مو
اثر برش‌های ریز به‌تدریج به‌طور طبیعی خوب می‌شود و قرمزی ناحیه‌ی دریافت‌کننده خود به خود در عرض یک هفته محو می‌شود.

۱۲.دوره‌ی بهبودی
پیوند مو یک روش غیرتهاجمی است و در جلسات متعدد به صورت سرپایی انجام می‌شود. بیشتر بیماران اجازه دارند بعد از ۲ یا ۳ روز از شامپو استفاده کنند هرچند سر باید تا مدتی بعد از جراحی از آفتاب و عفونت محافظت شود. عموما به بیماران تا چند روز آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

 

۱۳.واقعیت‌هایی درباره‌ی پیوند که باید بدانید
۱. موی پیوندشده مانند موی طبیعی رفتار می‌کند و بین ۲ تا ۴ هفته پس از پیوند حالت طبیعی می‌گیرد. سپس ریشه‌ها شروع به رشد طبیعی می‌کند و تا آخر عمر به این روند ادامه می‌دهد.

۲. استفاده از بی‌حسی موضعی باعث می‌شود این عمل درد نداشته‌باشد و بیمار می‌تواند همان روز به خانه برود.