براشینگ کردن ظاهرا ساده به نظر می‌رسد اما وقتی کار به عمل می رسد، متوجه می شویم که نمی‌توانیم موها را صاف کنیم، وزی آنها را بگیریم یا به آنها حالت دهیم. ما در ادامه قصد داریم راز براشینگ کردن آرایشگران را به شما بگوییم.


سشوار کشیدن برای بسیاری از افراد دشوار است. شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که بعد از حمام کردن یا هنگام مهمانی رفتن دقایق زیادی را جلوی آینه مشغول حالت دادن و سشوار کشیدن موها می شوند و در آخر هم با موهایی که حالت مناسبی ندارند به مهمانی می روند.

حتما شما هم تجربه کرده‌اید که آرایشگران در مدت کوتاهی موهای شما را به زیباترین حالت آرایش می‌کنند و برای آرایشگران حرفه‌ای کافی است تا عکسی از موهایی که دوست دارید، به آنها نشان دهید. درست است که سلامت و پرپشتی موها نقش مهمی در زیبایی آنها دارد اما نمی‌توان از تاثیر نحوه آرایش آنها غافل شد.

هر مویی فوت و فن خودش را دارد؛ براشینگ کردن ظاهرا ساده به نظر می‌رسد اما وقتی کار به عمل می رسد، متوجه می شویم که نمی‌توانیم همانند آرایشگران در عرض چند دقیقه موها را صاف کنیم، وزی آنها را بگیریم یا به آنها حالت دهیم. زاویه سشوار کشیدن و نحوه در دست گرفتن شانه نقش مهمی در حالت گرفتن موها دارند، ما در ادامه قصد داریم راز براشینگ کردن آرایشگران را به شما بگوییم.

باد سرد یا داغ؟
اگر مي‌خواهيد خيلي سريع موهاي‌تان را با سشوار حالت دهيد بايد آن روش قديمي كه موها را به بخش‌هاي مختلفي تقسيم مي‌كرد كنار بگذاريد. اگر عجله داريد بايد هربار ميزان موي بيشتري را براي سشوار روي برس بگيريد، البته براي اين كار نياز به يك سشوار خيلي قوي داريد كه بتوانيد درجه باد آن را بالا ببريد البته داشتن يك برس سراميكي نيز ضروري است چون برس‌هاي سراميكي حرارت بيشتري را به مدت طولاني‌تر در خود نگه مي‌دارند و به همين خاطر موها را بهتر و سريع‌تر نرم و صاف مي‌كنند.  البته بهتر است خيلي كم از حرارت زياد استفاده كنيد چون حرارت زياد دستگاه به موهاي شما صدمه وارد كرده و آن‌ها را شكننده مي‌كند، پس فقط در مواقع ضروري از باد داغ استفاده كنيد.

فرهایی درشت روی موهای شما
شما مي‌توانيد با 2 تكنيك ساده در موهاي‌تان احساس سبكي و راحتي كنيد، به اين طريق كه اول سرتان را برعكس به سمت زمين بگيريد تا دسترسي بهتري به موهاي‌تان داشته باشيد بعد به موها يك اسپري نگه‌دارنده سبك بزنيد، حالا سرتان را بالا بياوريد و با يك فر‌كننده مو، موها را تاب دهيد، شما بايد كل موها را به 6 تا 10 بخش تقسيم كنيد. اگر مي‌خواهيد موهاي‌تان پف بيشتري داشته‌ باشد، فرموها را بعد از اين‌كه خنك شدند، با به سمت بيرون سشوار كنيد.

چتری را براشینگ کنید
اگر چتري‌هاي‌تان خيلي خوب حالت نگرفته‌است، ريشه آن‌ها را مرطوب كنيد‌ سپس دور انگشتاهاي‌تان بپچيد، بكشيد و سشوار كنيد. حركت دست‌تان بايد اول از راست به چپ باشد و بعد از چپ به راست بكشيد، اگر بعضي ‌از قسمت‌هاي موها خوب حالت نمي‌گيرند و به جهت‌هاي مختلف متمايل مي‌شوند، بايد روي ريشه آن‌ها تمركز كنيد يعني بايد به گونه‌اي سشوار بكشيد كه ريشه آن‌ها به همان جهت دلخواه شما خشك شود و بعد پايين و نوك موها را با يك برس گرد كوچك خشك كنيد و حالت دهيد.

فوت کوزه‌گری را بیاموزید
معمولا آرايشگرهاي خيلي حرفه‌اي شگرد خاصي دارند كه هميشه از آن استفاده مي‌كنند؛ آن‌ها دقيقا روي چيزي تمركز مي‌كنند كه تعيين‌كننده ظاهر موهاست. مثلا براي صاف كردن موها، بيشتر از همه روي صاف كردن مناطقي تمركز مي‌كنند كه بيشتر از همه ديده ‌مي‌شود يعني بيشترين وقت را صرف سشوار كردن روي موها و اطراف صورت مي‌كنند، اين كار باعث مي‌شود ديگران تصور كنند تمام موها همان‌قدر كامل و زيبا آرايش شده‌اند. بايد بدانيد آرايشگرها هيچگاه وقت چنداني را صرف موهاي پشت و زير نمي‌كنند، پس شما هم بيشتر روي آرايش موهاي اطراف صورت تمركز كنيد.

با موهای چرب بی‌حالت چه کنید؟
گاهي پيش مي‌آيد كه خيلي عجله داريد و اصلا وقت حمام رفتن نداريد ولي موهاي‌تان كثيف و به هم چسبيده است و بايد به نوعي آن‌ها را پف دهيد، در اين مواقع چاره‌كار استفاده از شامپوي خشك است، در داروخانه‌ها اسپري‌هايي به نام شامپوي خشك وجود دارد كه هنگامي كه وقت نداريد مي‌توانيد به موها اسپري كنيد، درون آن موادي وجود دارد كه چربي و كثيفي‌ها را جذب مي‌كند و در نتيجه موها تميز به‌نظر مي‌رسند، براي اين كار بايد موها را از فرق سر باز كنيد و سپس به ريشه موها شامپوي خشك را اسپري كنيد و بعد ريشه‌ها را ماساژ دهيد، در نهايت با برس‌ گرد موها را سشوار بكشيد تا هم شامپوها از بين بروند و هم موها دوباره پف كنند و حالت بگيرند.

چگونه اتو بکشید؟
اگر مي‌خواهيد موهاي‌تان را صاف كنيد ولي خيلي وقت نداريد مي‌توانيد سشوار نكشيد و به جاي آن اول آب موها را خوب با حوله بگيريد البته حواس‌تان باشد موها را با حوله نكشيد، بعد اجازه دهيد موها كمي با جريان هوا خشك شود البته وقتي رطوبت دارد براي وز نكردن مي‌توانيد از سرم‌هاي ضد وز استفاده كنيد، حالا با يك اتو موي خيلي داغ مي‌توانيد آن‌ها را صاف كنيد، كافي است موها را به 6 بخش تقسيم كنيد، 2 بخش در كناره‌ها، يك بخش بالاي سر و يك بخش پشت گردن. حال خيلي آرام و با دقت اتو بزنيد، حواس‌تان باشد كه اگر با عجله موها را در چند قسمت بزرگ اتو كنيد، در نهايت موهاي‌تان خشن و ناصاف به‌نظر خواهد رسيد.

 

استفاده از سشوار

زاویه سشوار کشیدن و نحوه در دست گرفتن شانه نقش مهمی در حالت گرفتن موها دارند

چطور باید از برس گرد استفاده کرد؟

_ برای یک براشینگ زیبا ابتدا باید مو را تا 75 درصد خشک کنید. براشینگ کردن موی خیس بی‌فایده است و مو به آسانی حالت نخواهد گرفت. ابتدا با حوله و بعد با سشوار آب مو را بگیرید. نوک موها باید کاملا خشک شود، اما ریشه مو کمی مرطوب بماند تا بهتر حالت بگیرد.

 

_ برای شروع براشینگ باید موها را بالای سر با گیره جمع کنید و از پایین و از دسته‌های نازک مو شروع و به‌تدریج موها را باز کنید و کم‌کم برس بکشید.

 

_ برای اینکه موها آسیب نبیند باید سری سشوار را در فاصله 10 سانتی‌متری از مو بگیرید و به ساقه مو نچسبانید.

 

_ شیوه درست در دست گرفتن برس هم مهم است. ابتدا باید پایین مو را برس کشید و به‌تدریج به ریشه مو نزدیک شد. بعد از هر بار سشوار گرفتن هم باید کمی تامل کرد تا برس خنک شود و مو حالت بگیرد.

 

_ از برس‌های گرد حرارتی هم می‌توانید استفاده کنید. این نوع برس‌ها به شما کمک می‌کنند بدون اینکه وسیله اضافی در دست داشته باشید به موها حالت دهید.

  

چطور برس گرد را تمیز کنیم؟

_ ابتدا به کمک شانه یا یک وسیله نوک‌ تیز تمام موهایی که لابلای موهای برس پیچیده شده را درآورید. بعد می‌توانید آن را با آب و صابون بشویید.

 

_ هر 2 هفته یا یک ماه یکبار هم بهتر است برس خود را ضدعفونی کنید. البته این موضوع به جنس برس شما بستگی دارد. می‌توانید از سرکه یا بیکربنات برای ضدعفونی کردن برس کمک بگیرید. برای این منظور مقداری سرکه را در آب ولرم بریزید و اجازه دهید برس برای 2 ساعت در آن بماند و بعد آن را آب بکشید. اگر برس شما چوبی است، این روش مناسب نیست و می‌توانید از اسپری‌های ضدعفونی‌کننده کمک بگیرید.